Durszlak.pl Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
ROZKWIASZCZONY BLOG KULINARNY - jadalne kwiaty i pyszne chwasty, słodkości bez jajek i bez mleka krowiego - Małgorzata Kalemba-Drożdż

O mnie i moim blogu

Witajcie w Trochę Innej Cukierni!

Nigdy nie twierdziłam, że słodycze są zdrowe. Daleka też jestem od stwierdzenia, że tylko źli ludzie nie lubią słodyczy. Po prostu uważam, że każdemu należy się odrobina przyjemności, a o zdrowej diecie decydują nie tylko produkty, ale przede wszystkim proporcje między nimi.

Nie jestem wybitną kucharką, ale uwielbiam smaczne jedzenie. Gotuję szybko i prosto, nie stosuję wyrafinowanych technik. Najbardziej lubię gotować, kiedy nie muszę. Niestety muszę niemal codziennie :) Za to pieczenie mnie odpręża i sprawia sporo frajdy. Może dlatego, że nie muszę tego robić? ;) 

Okoliczności zmusiły mnie do wymyślania i adaptowania przepisów tak, żeby spełniały wymagania bezjajeczności i bezmleczności. A że z natury jestem leniwa, nie gotuję osobno dla alergicznego dziecka, osobno dla reszty, ale od razu dla wszystkich. Staram się, żeby jedzenie było smaczne dla wszystkich, a nie tylko niealergizujące :)

Moja córka i 5 lat młodszy synek, nie mogą jeść jajek ani niczego, co ma związek z krową, nawet jeśli tylko obok krowy leżało. W związku z tym na moim blogu dominują przepisy na ciasta bez jajek, bez mleka, bez śmietany, bez masła itd. Zasady eliminacyjnej diety bezmlecznej i bezjajecznej zebrałam tutaj. Na szczęście alergie mijają...

Zupełnie przez przypadek okazuje się, że niektóre moje wypieki spełniają wymogi kuchni wegańskiej. Ale od razu zaznaczam dla wegan, że czasem podaję przepis jako potencjalnie wegański, choć zawiera mleko kozie. Wtedy wystarczy zamienić je na jakieś mleko roślinne i po kłopocie.

Czasami, gdy zwycięża mój egoizm i umiłowanie bitej śmietany, piekę też standardowo. Chociaż rzadko się to zdarza... Takie wpisy znajdują się w kategorii "dla dorosłych".

Aby ułatwić znalezienie przepisów bez jajek i mleka krowiego, po lewej stronie mojego bloga umieściłam zakładki: "Najlepsze - bez jaj" z wyborem (oczywiście subiektywnym:)) najsmaczniejszych moich wypieków "wegańskich":

Zapraszam Was do zajrzenia do mojej książki: "Słodki sposób na alergię", gdzie znajdziecie mnóswto ciekawych przepisów, których nie publikowałam na blogu.

słodki sposób na alergię, małgorzata kalemba-drożdż, kalemba-drozdz blog

W międzyczasie objawiło się moje nowe hobby: jadalne kwiaty. Stały się moja pasją i w lecie przeżywam na blogu rozdwojenie jaźni pomiędzy przepisami na hipoalergiczne słodkości i przepisami kwiatowymi. Zapraszam i Was do ich odkrycia. Oczywiście pewne ryzyko alergii na kwiaty zawsze istnieje, jednak, że kwiaty z natury nie zawierają ani jajek ani mleka, więc moje dzieci nie są uczulone na żadne z jedzonych przez nas kwiatów. Swoje doświadczenia zebrałam w postaci książek: "Jadalne kwiaty", "Pyszne chwasty" i już "Kwiatowa uczta. Jadalne kwiaty w 100 przepisach" i zachęcam do jej lektury (szczegóły tutaj) :)

Zawodowo jestem doktorem biochemii. Wykładam biochemię i dietetykę, prowadzę badania naukowe, głównie na temat stabilności genetycznej. Poza zawodowo prowadzę warsztaty kulinarne i wykłady dotyczące zdrowego żywienia oraz jadalnych kwiatów. Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu mailowego.

Mam nadzieję, że znajdziecie na mojej stronie coś dla siebie. Za to mam jedną prośbę, jeżeli upieczecie coś korzystając z moich przepisów, zostawcie mi komentarz. Wasze komentarze to są dla mnie ważne informacje, że moje wypieki to nie artefakty i wychodzą nie tylko mnie;) A może macie jakieś swoje pomysły, co jeszcze można upiec? Poza tym będzie mi miło, kiedy się dowiem, że komuś pomogłam i sprawiłam odrobinę słodkiej przyjemności. To dla mnie naprawdę wielka frajda!

Zapraszam serdecznie!

Pinkcake czyli Gosia

Powrót do strony głównej bloga