Durszlak.pl Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
ROZKWIASZCZONY BLOG KULINARNY - jadalne kwiaty i pyszne chwasty, słodkości bez jajek i bez mleka krowiego - Małgorzata Kalemba-Drożdż
Blog > Komentarze do wpisu

Jaśmin czy jaśminowiec

Czerwiec to czas pytań: czy jaśmin jest jadalny? Jest, ale w Polsce jaśmin nie rośnie :) U nas kwitną jaśminowce.

Czym się różni jaśmin od jaśminowca?

Jaśmin lekarski (Jasminum officinale) to pnącze z rodziny oliwkowatych, które rośnie w cieplejszym klimacie. Kwiaty jaśminu są białe pięcio- lub sześciopłatkowe przy dnie zrośnięte w długą rurkę. Służy do produkcji olejku jaśminowego stosowanego jako afrodyzjak. Jaśmin lekarski i jaśmin wielkolistny są wykorzystywane do aromatyzowania zielonej herbaty. 

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) to krzew z rodziny hortensjowatych rosnący w naszym klimacie. Kwiaty mają 4 szerokie płatki i liczne, dobrze widoczne żółte pręciki. 

 jaśmin czy jaśminowiec, Jasminum Philadelphus, jak wygląda jaśmin, jasmin or dogwood

Jaśmin lekarski ma działanie przeciwwirusowe, ochronne na wątrobę i przeciwnowotworowe. Jaśminowiec może być stosowany leczniczo jako środek uspakajający, napotny i przeciwzapalny.

Jaśmin jest niezmiernie aromatyczny i słodkawy w smaku. Jaśminowiec pachnie podobnie do jaśminu, ale ma wstrętny gorzko-cierpki smak, a jego aromat jest dużo mniej trwały.

Oba kwiaty są jadalne, oba mają właściwości prozdrowotne, ale jaśminowca nie polecam do bezpośredniego spożycia, bo jest wstrętny, ale można go wykorzystać do aromatyzowania dań i naparów. Choć moim zdaniem nawet nie umywa się do prawdziwego jaśminu, to jego aromat też może znaleźć amatorów.

Pozdrawiam!

niedziela, 03 czerwca 2018, pinkcake
Komentarze
Gość: krulusia, *.adsl.inetia.pl
2018/06/08 11:13:26
Dziękuję za objawienie( myślałam,że jest tylko jeden jaśmin tylko różnie nazywany),a ja właśnie ususzyłam sobie trochę jaśminowca do herbatek. Czy będzie czuć jego goryczkę w herbacie?
-
2018/06/08 23:46:24
Spróbuj. Odczuwanie smaków jest cechą dość indywidualną. Szczególnie gorzkiego. Więc po prostu spróbuj, czy Ci nie przeszkadza.
-
Gość: asia, 95.125.122.*
2018/10/24 22:36:30
Zachęcona, skoczyłam do ogrodu podjeść jaśmin, akurat rośnie u mnie ten prawdziwy. Okropnie gorzki! Jeszcze długo walczyłam z przykrym posmakiem. Ale zawsze to nowe doświadczenie.
-
2018/10/24 23:28:37
Hmmm, a jeśli go zaparzysz?