Durszlak.pl Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
ROZKWIASZCZONY BLOG KULINARNY - jadalne kwiaty i pyszne chwasty, słodkości bez jajek i bez mleka krowiego - Małgorzata Kalemba-Drożdż
Blog > Komentarze do wpisu

Herbata Oswego z kwiatów pysznogłówki

Indianie Oswego wykorzystywali liście pysznogłówki (Monarda) do przygotowywania kojących naparów. Pysznogłówka jest bardzo aromatyczną rośliną, a jej kwiaty pełne są nektaru zwabiającego pszczoły i trzmiele, stąd tradycyjna anglojęzyczna nazwa brzmi: pszczeli balsam. Polska zwyczajowa nazwa: bergamotka, nawiązuje do zapachu pomarańczy bergamoty wykorzystywanej do aromatyzowania herbaty Earl Grey. Mnie zapach pysznogłówki przypomina tymianek i oregano.

Pysznogłówkę kocham szczerze i dodawałabym jej do wszelakich potraw, ale na początek koniecznie spróbujcie naparu z kwiatów monardy. Na filiżankę potrzeba płatków z jednej główki, gorąca woda i nieco soku z cytryny, który wydobędzie piękny kolor i zrównoważy aromat.

herbata z pysznogłówki,bee balm tea, monarda infusion, herbata z bergamotki

Takie piękne pysznogłówki w kilku odcieniach czerwieni, purpury i różu i rosną w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy. Ja byłam zachwycona! Tyle pysznych główek w jednym miejscu, to niemal raj! A to ja w raju :) Zdjęcie z serwisu 24kurier.pl, do którego udzielałam wywiadu.

pysznogłówka, monarda, indiańskie oregano,bergamotka

A tak wyglądała niezwykle aromatyczna herbatka z kwiatów pysznogłówki w "Kwiatowej uczcie".

herbata z pysznogłówki, monarda tea, herbatka z bergamotki

W nowej książce: "Jadalnych kwiatach", herbatka z bergamotki się już nie zmieściła, ale to nie znaczy, że nie warto jej zaparzyć :) Bardzo warto! Spróbujcie koniecznie, bo pysznogłówka jest pyszna!  

Smacznego!

piątek, 15 lipca 2016, pinkcake
Komentarze
2016/07/15 12:31:25
Nie pomyślałabym, że można zrobić z niej herbatę :) Ma piękny kolor, jestem strasznie ciekawa smaku :)
-
Gość: Halina Dal, *.play-internet.pl
2016/07/24 19:45:31
Pani Małgosiu, czy płatki pysznogłówki można ususzyć i w takiej formie - jesienią czy zimą- wykorzystać do zrobienia herbaty? Używałam dotychczas świeżych płatków - do twarożku czy koktajlu, liści - tylko w niewielkiej ilości, jako dodatek do herbaty, ponieważ mam tej rośliny jeszcze mało w ogrodzie, ale w przyszłym roku będzie jej więcej. Czy liście pysznogłówki też można poddawać fermentacji, tak jak wierzbówki kiprzycy, czy lepiej tylko wysuszyć ? Czy pani zdaniem lepiej suszyć długo - kilka dni - w ciepłym, przewiewnym miejscu czy lepiej szybko - w piekarniku, a może w suszarce do suszenia grzybów? Z góry dziękuję za odpowiedź, jeśli znajdzie Pani czas...
-
2016/07/25 10:46:26
Pani Halino, ususzyłam w tym roku i kwiaty i listki pysznogłówki tak po prostu na powietrzu, ale w upały to poszło szybko. Na fermentację miałam za mało, ale cóż szkodzi spróbować? :)