Durszlak.pl Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
ROZKWIASZCZONY BLOG KULINARNY - jadalne kwiaty i pyszne chwasty, słodkości bez jajek i bez mleka krowiego - Małgorzata Kalemba-Drożdż
Blog > Komentarze do wpisu

Kiszone łodyżki łopianu

Na wiosnę wypatrujemy młodych okazów rzepa, czyli łopianu większego (Arctium lappa). To roślina dwuletnia, jeśli ją sobie oznaczymy rok wcześniej, to łatwiej ją rozpoznamy w roku kolejnym. Nazwa łopian czasem jest przypisywana lepiężnikowi, który licznie porasta brzegi strumieni (i bywa wykorzystywany jako biwakowy papier toaletowy;)), ale nie o niego chodzi, tylko o roślinę, która rozsiewa się przez rzepy. 

kiszone ogonki liściowe łopianu, łopian jadalne liście

Kiszone łodyżki liściowe łopianu

młode liście łopianu
1-2 ząbki czosnku
1 niepełna łyżeczka soli kamiennej
1 liść porzeczki i 1 liść dębu
po kilka ziaren gorczycy i czarnuszki 

Zerwać najmłodsze, najmiększe listki łopianu. Dokładnie je umyć. Odciąć same łodyżki i włożyć do czystego słoiczka wraz z przyprawami. Około pół litra wody zagotować z solą i gorącym roztworem zalać łodyżki. Zakręcić i odstawić na 2 dni w temperaturze pokojowe. Potem przenieść w chłodne miejsce. Po 3 tygodniach są dobre do jedzenia.

łodyżki liściowe łopianu, jadalny łopian, jadalne liście

Jak smakują? Dziwnie :) Jaki kiszone zielski. Znajome nuty kiszonki jak z ogórków, ale dominuje barszczowato-natkowy smak zielska. Trzeba po prostu spróbować ;)

Warto do łopianu wrócić jesienią i wykopać bardzo pożywny korzeń. Czyli do zobaczenia jesienią, rzepie ;)

wtorek, 14 lipca 2015, pinkcake
Komentarze
2015/07/14 20:23:35
Noooo normalnie czad , ja tak sobie dumam ,że ty Gosia jesteś bogacz , jadłaś takie fajne rzeczy :)
-
2015/07/15 10:52:19
Alu, metaforycznie na pewno :) Ale i dosłownie. Bo trzeba być wystarczająco bogatym, żeby w tym kraju jeść dzikie zielsko bez doznania pogardy, że jest się zbyt biednym na kupienie jedzenia.
To mi przypomina porównanie do palenia fajki w Danii w ubiegłym wieku opisanego przez Chmielewską. Biednych ludzi nie było stać na papierosy, więc palili fajkę, kiedy się dorabiali palili papierosy - symbol statusu finansowego, ale kiedy na prawdę wypracowali majątek, było ich znów stać na palenie fajki - dla przyjemności bez przejmowania się, że to dla biedoty.
Poza aspektem zdrowotnym to wydaje mi się to bardzo trafnym porównaniem ;) Średnio i mało zamożni ludzie nie jedzą chwastów, bo to wstyd nie kupować jedzenia. Podczas gdy bardzo bogaci płacą krocie za krwawnik i pokrzywę w drogich restauracjach. Ja zaś jestem wystarczająco zamożna, by mieć te problemy w nosie i jeść zielsko dla przyjemności :)
-
Gość: beolhar, *.mmj.pl
2015/07/15 13:40:16
Ciekawe czy łopian smakuje jak kiszone ogórki? Wygląda zachecająco. Gosiu, napisz coś o smaku
-
2015/07/15 20:07:35
Ciekawie wygląda, jak smakuje? :-)
-
2015/07/16 06:52:58
Wiesz Gosiu? Masz 100% racji. :)