Durszlak.pl Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
ROZKWIASZCZONY BLOG KULINARNY - jadalne kwiaty i pyszne chwasty, słodkości bez jajek i bez mleka krowiego - Małgorzata Kalemba-Drożdż
Blog > Komentarze do wpisu

Sól pokrzywowa z kwiatami szczypiorku

Prosty pomysł na świetną przyprawę poznałam podczas czerwcowego zlotu zielarskiego społeczności 1000 roślin, gdzie panowała wspaniała atmosfera między wspaniałymi ludźmi rozkochanymi w roślinach. A nasiona pokrzywy zmieszane z solą urozmaicały składkowy posiłek na zlocie. Więc kiedy dostałam od Pauliny słoiczek suszonych kwiatów szczypiorku, od razu wiedziałam, do czego je zużyć i stworzyłam sól pokrzywowo-szczypiorkową.

sól z nasionami pokrzywy i kwiatami szczypiorku, nettle seeds, chives flowers, sól pokrzywowo-szczypiorkowa

Sól z nasionami pokrzywy i kwiatami szczypiorku

sól himalajska, kamienna lub morska - jodowana
dojrzałe nasiona pokrzywy
suszone kwiaty szczypiorku 

Zmieszać sól z nasionami pokrzywy i kwiatami szczypiorku. Zmielić lub przesypać do pojemnika zaopatrzonego w młynek. Jeżeli będziemy przyprawę przechowywać niezmieloną, wtedy dłużej zachowa świeżość i aromat. Soli pokrzywowej można używać do wszelkich dań wytrawnych: zup, dań głównych, sałatek, śniadań, przekąsek itd.

Wciąż można zbierać nasiona pokrzywy, póki jeszcze nie wszystkie opadły. Na małą skalę wystarczy złapać zwisające u łodyg pokrzywy nitkowate owocostany i przeciągnąć palcami, by zebrać nasionka. Potem wystarczy je wysuszyć i przetrzeć palcami. Jeżeli chcecie zbierać nasiona pokrzywy na dużą skalę i macie na to miejsce, to wtedy można ściąć całe wyrośnięte łodygi pokrzyw, układać je na gazecie lub prześcieradle i wysuszyć. Potem wystarczy otrzepać chabezie i zebrać nasiona z prześcieradła.

Tak jak pisałam przy okazji ciasteczek pokrzywowych (które znajdziecie również w "Pysznych chwastach"), nasiona pokrzywy mają bardzo fajny smak. Ziołowo-korzenny, naprawdę warty poznania i polubienia. Poza tym od tysiącleci nasiona pokrzywy są znane z dobroczynnego działania na męską sprawność ;) A taka pyszna i ciekawa sól z pokrzywą i szczypiorkiem jest fajnym i zupełnie niepowtarzalnym prezentem np.: mikołajkowym. 

Smacznego!

wtorek, 02 grudnia 2014, pinkcake
Komentarze
2014/12/02 17:31:18
człowiek całe życie się uczy, nigdy taki pomysł na sól pokrzywową by mi do głowy nie wpadł, nie dość że pomaga to pewnie nie banalny efekt smakowy zapewn
-
Gość: , *.static.chello.pl
2014/12/04 11:16:44
O jaki ciekawy pomysl!
-
2014/12/04 22:07:27
Czego to się człowiek u Ciebie nie dowie..
-
2014/12/07 10:48:05
Danielu, zgadza się i to jest najpiękniejsze :)

Gościu, bardzo polecam!

Natko, pewnie niczego na temat ekonomii :D
-
2015/07/27 14:35:13
A nasiona pokrzywy suszone czy świeże?
-
2015/07/27 14:50:52
Suszone. Wydaje mi się, że jest to opisane poniżej przepisu ;)
-
Gość: aniaw, *.dynamic.chello.pl
2016/05/30 21:56:39
No to mam nasiona pokrzywy. Mam też kwiaty szczypiorku. Pytanie czy te kwiaty mam oskubać i dać same płatki czy całe koszyczki? No i jakieś proporcje poproszę.
-
2016/05/30 23:07:57
To czy same kwiatki, czy całe koszyczki, to zależy od mocy przerobowych Twojego młynka.
A proporcje dobierz do swojego smaku. Skąd ja mam wiedzieć, czy lubisz bardziej słone przyprawy, czy bardziej czosnkowe, czy może bardziej ziołowe? ;)