Durszlak.pl Mikser Kulinarny - blogi kulinarne i wyszukiwarka przepisów Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
ROZKWIASZCZONY BLOG KULINARNY - jadalne kwiaty i pyszne chwasty, słodkości bez jajek i bez mleka krowiego - Małgorzata Kalemba-Drożdż
Blog > Komentarze do wpisu

Horiatiki z liśćmi pomidora

Jeszcze do niedawna panowało ogólne przekonanie, że pomidory jako rośliny psiankowate zawierają w swoich tkankach trująca solaninę. Toksynę, którą znajdziemy też np.: w ziemniakach. Tymczasem wiedza idzie na przód i wreszcie ktoś to sprawdził. Okazało się, że w pomidorach wcale jej nie ma! Zamiast solaniny jest tomatyna, alkaloid o dobroczynnym działaniu. Jest też obecna w niedojrzałych owocach pomidora. Na pewno znacie konfiturę lub smażone zielone pomidory. Jak dojrzeją, tomatyna ustąpi miejsca czerwonemu likopenowi. Liśćmi pomidora nie można się zażerać do rozpuku, jednak jako przyprawa nadają się świetnie. Mają intensywny zielny smak, znacie go na pewno, bo tak samo pachną szypułki pomidorów :) Więcej o tomatynie, solaninie i zielonych pomidorach możecie przeczytać TUTAJ.

A przy okazji przypominam, że warto odwiedzać stronę 1000 roślin!

horiatiki, sałatka z liśćmi pomidora, jadalne liście pomidora

Sałatka grecka Horiatiki z liśćmi pomidora

żółta papryka
malinowy pomidor
czarne oliwki
czerwona cebula
kilka młodych listków pomidora
czarna sól cypryjska
oliwa z oliwek extra vergin

Warzywa umyć, pokroić na grube kawałki. Doprawić solą i listkami pomidorów. Ja pozostając w śródziemnomorskim klimacie użyłam czarnej soli z Cypru. Polać oliwą.

Horiatiki, czyli wiejska sałatka z Grecji. W tradycyjnym składzie sałatki greckiej nie powinno być sałaty, ale mogą się znaleźć różne liście, zazwyczaj marynowane. Bo Grecy, podobnie jak Włosi są bardzo liściożerni. Powinien też być ogórek i ser feta, ale akurat u mnie nie ma. Ostatnio nie udawało mi się kupić sera z czysto owczego mleka. To jest jedna z wielkich zagadek ludzkości, że w krajach jugosłowiańskich i środziemnomorskich można zrobić ser wyłącznie z owczego mleka, a w Polsce jest to zupełnie niemożliwe. Zapytajcie tylko jakiego bacę, a uraczy was 20-minutowym wykładem, że się nie da, bo łowce dają niełelastycne mliko. Hmmm... Kwestia klimatu, rasy owiec, czy głowologii?

A do pomidorów wrócę jeszcze w kolejnym wpisie! :)

niedziela, 05 października 2014, pinkcake
Komentarze
2014/10/05 10:00:47
zrobiło się bardzo kolorowo i zdrowo na talerzu.
-
Gość: filomidanek, *.wro-com.net
2014/10/05 14:23:11
Dobry pomysł! Będzie dzisiaj na kolację. Mam tylko jakiś erzatz udający fetę, ale nie będę ortodoksyjna. :) Od kiedy przeczytałam u Herbiness post o tomatinie, podjadam systematycznie liście z mojej balkonowej uprawy. Owoce nie obrodziły, ale zielenina się nie marnuje.
Całkiem niedawno zaczęłam się przyglądać Twojemu blogowi. Jakoś do tej pory omijałam go. Bo cukiernia, nawet "inna", nie wydawała się pociągająca. Aż odkryłam całe bogactwo dzikości na Twoim talerzu. Teraz jestem stałym gościem. I szperając, znajduję mnóstwo mądrych, niekoniecznie ziołowych postów. Pozdrawiam!
-
2014/10/06 18:14:44
Occie, jak zawsze :)

Filomidanku, cóż, mogę powiedzieć, nie oceniaj człowieka po deserze jego ;)
-
Gość: filomidanek, *.wro-com.net
2014/10/06 19:30:01
Obiecuję, że trzy razy się obliżę, nim ocenię! ;)
-
2014/10/06 23:00:35
Sałatka wygląda tak pysznie, że na jej widok od razu zrobiłem się głodny. Przepis na pewno kiedyś wykorzystam, dzięki!
-
2014/10/09 22:14:18
Bomba witaminowa! Same pyszności!
-
2014/10/16 07:44:44
Sałatka samo zdrowie.Piękny pomysł.
-
2014/10/29 10:20:57
Kurcze, to ja czuję się zmieszana teraz. Liście i łodygi pomidora i innych psianek nie mają solaniny? A ja żyłam w przekonaniu że mają i dlatego są trujące. No ale Ty masz pewnie dostęp do najnowszych źródeł informacji, więc Ci ufam.
-
2014/10/29 10:34:40
Mopsie, innych psianek owszem mają, więc nawet nie próbuj, ale akurat nie dotyczy to pomidora.
-
Gość: Lugianna, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2015/06/22 03:51:24
A jak to wygląda przy kiełkach pomidora? Ostatnimi czasy w zdarza się, że w kupnych pomidorach rozwinęły się kiełki z nasion. Czy skoro liście pomidora są jadalne, to te kiełki są w porządku?
-
2015/06/22 10:59:34
Skoro pestki pomidora są jadalne i liście też można zjadać, więc zakładam, że to co jest pomiędzy tymi dwoma stadiami, też nikomu nie zaszkodzi.